לאזור התוכן הראשי
פתיחת סרגל נגישות
cities map שומרון אורנית אלפי מנשה אלקנה אריאל בית אל בית אריה גבעת זאב מודיעין עילית מעלה אפרים עמנואל קדומים קרני שומרון בקעת הירדן מטה בנימין שומרון אין קישור

זבוב החול ומחלת הלישמניה

מחלת הלישמניאזיס היא מחלה הפוגעת בעור בצורת פצע. המחלה מכונה "שושנת ירחו" בגלל מוקד הדבקה גדול באזור יריחו. כדי להידבק במחלה יש צורך בשלושה שותפים: טפיל חד תאי, חית בר המהווה את "מאגר המחלה" (שפן סלע, פסמון ומריון), נקבת חרק המכונה "זבוב החול".

נקבת זבוב החול היא זו שמעבירה את הטפיל מחולל המחלה מחיית "מאגר המחלה" - שפן הסלע. זבוב החול הוא חרק קטן (1.5-4 מ"מ), הוא מעופף חרישית בדילוגים לגובה של עד 40 ס"מ מפני השטח ללא הזמזום האופייני ליתושים. זבוב החול פעיל בשעות הערב והלילה בעיקר בין החודשים מאי-אוקטובר. עקיצת הזבוב החול היא עקיצה מכאיבה ועלולה להעביר אלינו את הטפיל מחולל המחלה במידה וקודם לכן עקץ שפן סלע נגוע בטפיל. תקופת הדגירה של הטפיל בעור נעה בין 10 ימים למספר חודשים. לאחר תקופת הדגירה מופיעים אזורים אדומים ומגרדים במקום העקיצה ההופכים לכיב (פצע) אדום- כחול בעל שוליים משוננים. כל נגע הוא תוצאה של עקיצה אחת. הפצעים מופיעים לרוב באזורים חשופים של העור מקום בו הזבוב יכול לעקוץ. על פי רוב פצע אחד מחסן מפני הדבקות נוספת במחלה אך באדם שנעקץ מספר פעמים בו זמנית יופיעו מספר פצעים. לעיתים  לאחר תהליך הריפוי נוצרת צלקת. צורת הנגעים השונים היא רב גונית. הכיב מתרפא מעצמו רק לאחר שנה אולם טיפול נכון ובזמן מקצר מאוד את זמן ההחלמה. ניתן לאבחן את המחלה ע"י ביופסיה מהפצע. לא קיים חיסון למחלה אך כיום ישנו טיפול מקומי יעיל.
המחלה אינה מדבקת מאדם לאדם ואינה מסכנת חיי אדם.
בעקבות גילוי של מקרה הדבקות במחלה ומאחר והיו מקרים דומים באזור מגוריכם  אנו מציעים מספר פעולות להקטנת הסיכוי להידבקות במחלה.
יש לשלב פעולות מנע אישיות וסביבתיות:

 

מניעה אישית מניעה סביבתית
בבית בחוץ
הפעלת מאווררים או מזגנים להפחתת פעילות זבובי החול מריחת אזורים חשופים של הגוף בשעות הערב בחומרים דוחי יתושים, חשוב ביותר למרוח על הפנים והצוואר. מניעת מפגעים תברואתים כמו דליפות מים, ביוב והצטברות אשפה.
שימוש ברשת צפופה מזו המותקנת בבתים למניעת חדירת זבוב החול לבישת בגדים ארוכים כאשר שוהים מחוץ לבית בעיקר אחה"צ ובערב הרחקת גורמי משיכה של שפני סלע בתוך הישוב
ריסוס הרשתות בחלונות ומפתני הבתים בחומרים דוחי חרקים. במידה וזבוב החול נמצא בתוך הבית ריסוס יכול לסייע. יש להימנע מלינה בחוץ באזורים בהם ידועה פעילות של זבוב החול  


מיגון נכון יכול למנוע חלק ניכר מהעקיצות
(בדומה להגנה אישית מנזקי השמש)

 

איגוד ערים לאיכות הסביבה שומרון עורך פעילות הסברה במטרה להפחית את מקרי ההידבקות במחלת הלישמניה. במסגרת פעילות זו הוצאנו לאור ספר ילדים: אורי וזבוב החול. חולקו פליירים ומגנטים בתיבות הדואר בישובים בהם היו מקרי לישמניה בעבר, ופורסו באתרי הרשויות הרלוונטיות סרטון הסברה.

פעולות ההסברה, המניעה והחקר ממומנים באופן מלא ע"י המשרד להגנת הסביבה.

למידע נוסף באתר המשרד להגנת הסביבה