לאזור התוכן הראשי
פתיחת סרגל נגישות
cities map שומרון אורנית אלפי מנשה אלקנה אריאל בית אל בית אריה גבעת זאב מודיעין עילית מעלה אפרים עמנואל קדומים קרני שומרון בקעת הירדן מטה בנימין שומרון אין קישור

קהילה

מהי קהילה בת קיימא?

קהילה שלוקחת אחריות על הסביבה בה היא חיה ויוצרת סביבת חיים בריאה ובת קיימא. ניתן לתרגם הגדרה זו לפעילויות רבות אך ראשית יש לשים דגש על מימד הקהילתיות. הקהילה היא "הון האנושי" שבעזרתו ניתן להוביל תהליכים. התהליך אותו אנו מציעים לקהילה להוביל הוא אימוץ אורח חיים בר-קיימא. אורח חיים זה יחזק את הקהילה ואת הסביבה הטבעית בה היא חיה. פעילות קהילה בת קיימא מתבטאת בחיסכון במשאבים (מים, אנרגיה, צריכה נבונה וידידותית לסביבה), הפחתת הפסולת ע"י שימוש חוזר בחומרים ומחזור, הפחתת זיהום ע"י שימוש בחומרים טבעיים וידידותיים לסביבה, הגברת הקהילתיות ע"י פעילות מתנדבים (ניתן להעשיר פעילויות תרבות בעזרת מתנדבים). בכדי להצליח אנו ממליצים על הקמת ועדה ירוקה (ועדת איכות הסביבה) של מתנדבים שיובילו את התהליך. אחד המאפיינים של קהילה בת-קיימא הוא העדפת בעלי מקצוע מקומיים וצריכת תוצרת מקומית. אנו ממליצים לכם להיעזר בפעילותכם בכוחות המקומיים לחיזוק תושבי האזור בו אנו חיים.

 

ועדת איכות הסביבה

1. ועדה סטטוטורית- הרשות המקומית מחויבת ע"פ חוק להקים ועדת איכות הסביבה שחבריה יהיו חברי מליאה, נציג הרשות שממונה על איכות הסביבה, נציגי ציבור ונציג המשרד להגנת הסביבה. להרחבה על ועדה זו לחץ כאן.
ועדה זו מטפלת בנושאי איכות הסביבה ברשות המקומית ומטרתה להציעה רעיונות לפעילות סביבתית.

 

2. ועדה התנדבותית- בישובים קהילתיים קיימת פעילות התנדבותית במסגרת ועדות שבהם חברים מתנדבים מקרב תושבי המקום שמטפלות בנושאים קהילתיים שונים. ועדת איכות הסביבה זו מטפלת בנושאי איכות הסביבה מקומיים, מציעה פתרונות סביבתיים למזכירות הישוב, עורכת פעילות הסברה לקהילה לקידום אורח חיים בר קיימא ועוד.