לאזור התוכן הראשי
פתיחת סרגל נגישות
cities map שומרון אורנית אלפי מנשה אלקנה אריאל בית אל בית אריה גבעת זאב מודיעין עילית מעלה אפרים עמנואל קדומים קרני שומרון בקעת הירדן מטה בנימין שומרון אין קישור

פסולת מוצקה ומחזור

פסולת היא תוצר לוואי של תרבות הצריכה. ממוצע ייצור הפסולת היומית לנפש בישראל הוא כ- 1.9 ק"ג. ס"ה כמות הפסולת העירונית והמסחרית המיוצרת מדי שנה בישראל היא כ- 4.8 מיליון טונות. כיום רק 20% מכלל הפסולת העירונית בישראל מגיעה למחזור והיתר 80% מגיעים להטמנה באתרי סילוק פסולת (אס"פ). מגמת המשרד להגנת הסביבה היא להביא לכך שאחוז הפסולת שמגיעה למחזור תעלה ונגיע ליעד של כמעט אפס פסולת.

טיפול בפסולת הוא אחד השירותים החשובים שרשות מקומית אחראית לספק לתושבים. האיגוד מסייע לרשויות ביעוץ הכוונה ופיקוח על מערך הטיפול בפסולת. אחת הדרכים להתמודד עם הטיפול בפסולת היא עריכת תוכנית אב לתברואה לכל רשות. בתכנית זו מתואר המצב העכשווי ושיטות האיסוף והסילוק של הפסולת מתחומי הרשות עד לאתר סילוק הפסולת. האיגוד פועל לסגירת המזבלות הפירטיות ושיקומן, והסדרת אתרי סילוק פסולת מרכזיים.

מרגע השלכת שקית הזבל למכולת האשפה עוברת האחריות לטיפול בפסולת לרשות המקומית.
היות ומרבית פעולות הפחתת הפסולת ומיון הפסולת למחזור נמצא בידיים של התושב מחלקת החינוך של איגוד ערים לאיכות הסביבה שומרון עורכת תוכניות חינוך והסברה בנושא.

 

במסגרת פעילות החינוך הפקנו סרט הסברה שמיועד לבתי הספר ולתושבי הרשויות.

 

 

מצ"ב מכתבו של מנכ"ל האיגוד לרשוית בנוגע לפינוי פסולת בנין.